Bilgi TeknolojileriWordpress
Trend

WordPress’de Spam Yorumlardan Google Captcha Eklentisi ile Kurtulun

Spam Yorum ve Mail Nasıl Engelleriz.

Merhaba arkadaşlar; günümüz websitelerinde özelliklede içerik üreten websitelerine yoğun şekilde reklam spam ve spam mailleri gönderilmektedir. Websitenize gelen spam yorumları iki şekilde engelleme şansımız var ilki Wordpress yönetici panelinden yorumları tamamen kapatmak ( ki bu isteyeceğimiz son şey olur ) diğeri ise aşağıdaki adımları uygulayarak yapabileceğiniz Google Captcha Eklentisini kurmak.

Öncelikle arkadaşlar bu tür eklentilerden birden çok mevcut, ben yıllardır kullandığım için bu eklentiyi tanıtacağım. Sizler eklenti kurarken eklentinin popülerliğini, kaç kişi indirmiş, güncellemeleri yapılıyor mu gibi durumları göz önüne alarak indiriniz. Aksi halde sorun yaşamanızı istemem.

Google Captcha Eklentisi Nasıl Kurulur?

1 : Yeni Ekleti Ekleme

WordPress admin yönetim paneline giriyoruz, sol menüde Eklentiler butonundan Yeni Ekle butonuna tıklayınız.


2 : Google Captcha

Açılan sayfada sağ tarafta eklenti arama bölümüne Google Captcha yazınız. Çıkan sayfada eklentiyi Şimdi Kur butonuna basarak kuruyoruz.


3. Google Captcha Ayarları

Eklentiyi Etkinleştirdikten sonra sol menüde Google Captcha bölümü gelecektir. Bu bölümde sekmenin atlında olan Settings sekmesine tıklayın. Çıkan ekranda bizim için gerekli alanları kırmızı kutu içine aldım. Bu alanları bir sonraki aşamada Google’dan alacağımız site key ve secret keyler ile dolduracağız.


Google Captcha Api Key Oluşturma Alma

1 : Google Captcha Sitesi

Google captcha sitesine girmeniz için öncelikle bir google hesabınız olması gerekli, google hesabınızla google’ın kendi sitesine yani Bu Linke Google Captcha giriş yapıyoruz. Sağ üst tarafta bulunan ( + ) artı butonuna tıklıyoruz ve oluştur diyoruz. Gelen ekranda etiket adı, reCaptcha türü ve alan adını girdikten sonra gönder butonuna tıklıyoruz.

2 : Oluşan Bilgiler

Gönder butonuna tıkladıktan sonra ‘Site Key’ ve ‘Secret Key’ Google tarafından size ve sitenize özel olarak üretilecek size sunulacaktır. Bu kodları kopyalıyoruz ve bir sonraki aşamadaki websitemize kurduğumuz eklentimizin ayarlarına gireceğiz.

3 : Eklenti Ayarlarını Tamamlama

Evet arkadaşlar Google Captcha ayarlarından bize lazım olan keyleri aldıktan sonra, önceden yüklemiş olduğumuz Wordpress eklentimizin ayarlar kısmına gidip gerekli yerlerine yapıştırıp kaydediyoruz. Sağ tarafta bulunan reCaptcha Shortcode’u kopyalarak manuel olarakta ekleme yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Google Reklamlarının gösterilmesi için Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Sayfayı tekrar güncelleyiniz.